سامانه آموزش آنلاین

مقلات آموزشی

سرویسهای FreeBSD برای مهندسین شبکه

Squid چیست؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

Proxy چیست؟

سرور Proxy سیستمی است که در بین درخواست وب یک کلاینت و سرور مورد نظر وب مورد درخواست قرار می گیرد و به ذخیره کردن مطالب و درخواستها می پردازد. سرور های Proxy بدون تغییر دادن درخواست ها بین کلاینت و سرور عمل می کنند و در حقیقت در میان این ارتباط قرار می گیرند و خود ار به جای کلاینت برای سرور و سرور برای کلاینت معرفی می کنند. نوع از proxy سرور به نام transparent  وجود دارد که کلاینت از ظهور آن در شبکه اطلاعی ندارد و تصور می کند که خود اقدام به برقرار اربتاط می پردازد.

در حالت پیشرفته از proxy سرور ، این سرور درخواست های ارسال شده را بر اساس یک سری قواعد فیلتر کرده و به درخواستهایی که با قواعد آن مطابقت دارد اجازه خارج شدن از شبکه را می دهد. این قواعد می تواند بر اساس آدرس IP پروتکلهای شبکه و نوع مطالب درخواست شده از طرف کلاینت باشد.

همانطوری که در شکل بالا مشاهده می کنید این سرور در بین Client و Web Servers قرار می گیرد و کلاینتها نمی توانند به صورت مستقیم با سرورهای وب  ارتباط برقرار کنند. در برخی از انوع proxy  ها این سرور در درخواستهای ارسال شده هم دخل و تصرف می کند و گزارشات ارسال شده از سمت کلاینتها را هم ذخیره می کند.

در اصل این سرور ها برای مدیریت پهنای باند، افزایش سرعت بازکردن صفحه های وب درخواستی از سمت کلاینت، مدیریت  دسترسی، مشاهده کردن گزارش ترافیک های مصرف شده از سمت کلاینتها و  مدیریت ترافیک ارسال شده سمت وب سرورهای مختلف، استفاده از چند ارتباط اینترنت به صورت همزمان است.

یکی از proxy server ها معروف و قدیمی Squid است که در ادامه با آن آشنا می شوید.

دریافت Squid:

سرور Squid اولین بار در سال 1996 ارایه شد و تا این لحظه با ورژن ها و قابلیت های مختلفی به صورت رایگان و Open Source در سابت http://www.squid-cache.org برای دانلود کردن در دسترس است.این برنامه در قالبهای مختلف قابل دانلود است هم در قالب کد برنامه و هم در قالب برنامه های باینری و از پیش نصب شده برای همه سیستم عاملها مثل FreeBSD و Linux شما به راحتی می توایند در FreeBSD هم از بسته های باینری برای نصب استفاده کنید. ولی خود پروژه به شما پیشنهاد می کند که از کد مبدا Squid را نصب کنید.

قبل از شروع به نصب باید در مورد ورژنهایی که برای Squid وجود دارد توضیحاتی داده شود، برای دریافت آخرین اطلاعات در مورد ورژن های موجود از لینک  http://www.squid-cache.org/Versions/ . این بخش در شکل زیر نمایش داده شده است:

چهار  ورژن وجود دارد Stable، Beta، Development Version  و old Versions. برای نصب در محیط های حساس از ورژن Satable استفاده کنید و در بعضی از موارد هم ورژنهای قدیمی توصیه می شود. بعد از انتخاب کردن ورژن مورد نظر و کلیک کردن برروی آن وارد صفحه ای می شوید که می توانید ورژن که نیاز دارید دانلود کنید به صورت زیر:

حال ورژن مورد نظر خود را دانلود کنید تا وارد مرحله نصب شوید.  در بخش بعدی با نصب squid ادامه می دهیم.

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟
آموزش BSD با محمدعابدینی

اولین مرکز آموزش BSD  و نخستین مرکز ارائه نرم افزارهای مبتنی بر BSD در ایران

کلیه حقوق این سایت متعلق به محمد عابدینی است که در زمینه آموزش BSD فعالیت می کند.
All rights are reserved for Mohammad Abedini 2019

Search

09356757020
محمد عابدینی
کرج 
مهرشهر
Your SEO optimized title