سامانه آموزش آنلاین

مقلات آموزشی

سرویسهای FreeBSD برای مهندسین شبکه

DNS چیست؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ذهن انسان توانایی به خاطر سپاری اسم ها را بهتر از اعداد را دارد، در دنیای شبکه کامپیوترها از آدرس های IP برای برقراری ارتباط استفاده می کنند. در این میان راهی برای تبدیل کردن این نام به آدرس IP وجود دارد آن هم استفاده سرور DNS در شبکه است . این سرور وظیفه تبدیل کردن نام به آدرس IP و برعکس را برعهده دارد و یکی از سرورهای مورد نیاز برای دسترسی به شبکه جهانی اینرتنت است. حجم زیادی از ترافیک اینترنت به پرس و جو کردن بین کاربران و سرورهای DNS برای برقرار کردن ارتباط با سیستم های مورد نظر می شود. برای کاهش این ترافیک یک مدلی از DNS ایجاد شده است به نام cache DNS که وظیفه انها ذخیره کردن اطاعاتی است که کاربران از ان پرس و جو می کنند. در ادامه با انواع DNS سرورها آشنا می شوید.

 

روش پرس و جو

پرس و جو کردن از سرورهای DNS به صورت سلسله مراتبی انجام می شود و هر سروری نیازی نیست که اطلاعات کاملی از همه سیستم ها و نام ها داشته باشد فقط باید نام سرورهای دیگری را داشته باشد  که اون سرور ها نام سرور بعدی را دارد. در شکل زیر سلسه مراتبی بودن تقسیم بندی نام ها در اینترنت را برای شما نمایش داده شده است :

DNS

همانطوری که مشاهده می کنید یک سرور root به نام . یا همان نقطه در اینترنت وجود دارد که تعداد انها در حال حاضر 13 عدد است که آدرس IP انها ثابت است، دلیل ثابت بودن آدرس IP آنها این است که این سرور ها حالت راهنما برای کاربران را دارند، root server ها از سرورهای لایه بعدی یعنی سرورهای DNS مربوطه به حوزه های com net  و سرورهای DNS مربوط به هر کشور مطلع هستند و زمانی که درخواستی را دریافت می کنند به تناسب این بخش ادرس سرور بعدی را در اختیار client قرار می دهند و سرورهای level بعدی فقط بخش دوم نام یعنی آدرس ip نام های اصلی هر بخش را در دارند، در مرحله بعدی این DNS سرور های حوزه های هر نام هستند که ip  هر سرور خود را در اختیار client قرار می دهند برای مثال DNS سرور حوزه Wikipedia  از ip سرور بخش de این نام حوزه خبر دارد و آنرا می تواند در اختیار client قرار دهد. به این صورت سلسله مراتبی می توانید  به هر سرور موجود در اینترنت دسترسی داشته باشید.

سایتی به نام http://www.root-servers.org وجود دارد که شما می توانید لیست پخش شده از DNS سرورها را مشاهده کنید.

در  شکل زیر روش جستجو برای باز کردن سایت www.google.com برای شما به تصویر کشده شده است، به این نام در اصطلاح FQDN می گونید که .com به این معنا است که این سایت یک سایت تجاریست، google نام حوزه و یا همان اسم سایت است و در بخش آخر هم www. قرار دارد که بدین معنی است که شما با سرور www کار دارید. سرور های دیگری هم در این نام حوزه قرار دارند مثل mail.google.com و غیره.

DNS

در شکل بالا مشاهده می کنید که ابتدا client از سرور DNS شرکت سرویس دهنده خود با همان ISP در مورد آدرس IP سوال می پرسد و این DNS سرور هست که سایر مراحل را طی می کند تا آدرس را تهیه کرده و به Client می دهد تا بتواند ارتباط خود را برقرار کند.

 

برنامه های جستجوی نام

دو برنامه برای سوال و جواب کردن با سرور های DNS وجود دارد، برنامه اول به نام nslookup است  که برنامه ای قدیمیست و در همه جا وجود دارد. برنامه بعدی dig است که خروجی بیشتری برای شما نمایش می دهد و در سیستم عامل های که از BIND استفاده می کنند  وجود دارد و اطلاعات بیشتری برای شما  نمایش می دهد و در FreeBSD هم وجود دارد، اگر هم قصد دارید که از این برنامه استفاده کنید و برروی سیستم شما نصب نیست به سایت http://dig-nslookup.nmonitoring.com مراجعه کنید.

 

برنامه nslookup

 این برنامه در حال حاضر در FreeBSD ورژن 10 به بعد دیگر وجود ندارد باید برنامه bind-tools را از شاخه برنامه ها به مسیر /usr/ports/dns/bind-tools نصب کنید.(برای آموزش روش نصب برنامه در FreeBSD به مقاله آن به نام مقدمه ای بر نصب برنامه در FreeBSD مراجعه کنید) . شما با استفاده از این فرمان می توانید به سرور های DNS مختلف متصل شوید و به پرس و جو آدرس IP نام حوزه خود بپردازید، اگر سروری که به آن متصل هستید قابلیت تبدیل IP به نام را داشته باشید شما می توانید از این فرمان استفاده کنید. بعد از اجرا این فرمان شما وارد خط فرمان این برنامه می شوید مثل شکل زیر:

DNS

علامت < بدین معناست که شما وارد برنامه شدید و می توانید فرمان های این بخش را اجرا کنید، برای تغییر دادن سرور پیش فرض  از فرمان lserver و بعد آدرس IP سرور استفاده کنید، برای جستجو هم کافیست که نامی که مورد نظر است را وارد کنید . این دو امر در شکل زیر نمایش داده شده است:

DNS

برای جستجو بر اساس IP کافیست که آدرس IP مورد نظر را وارد کنید این بخش در شکل زیر نمایش داده شده است:

DNS

برنامه dig

در FreeBSD و سیستم عامل هایی که از BIND استفاده می کنند فرمانی وجود دارد به نام dig که عمل جستجو را انجام می دهند، این فرمان کل اطلاعات یک zone  را برای شما نمایش می دهد. بعد اضافه شدن unbound و حذف شدن dind از FreeBSD این برنامه هم از FreeBSD حذف شده و نیاز به نصب bind-tools دارید. استفاده کردن از این برنامه بسیار ساده است و شما می توانید به راحتی بعد از فرمان dig نام حوزه خود را وارد کنید تا اطلاعات کاملی را مشاهده کنید به صورت زیر:

DNS

برای مثال شما اطلاعات mabedini.com را در شکل بالا مشاهده می کنید. برای تغییر دادن سرور خود کافیست که بعد از فرمان dig از @ و بعد نام سرور استفاده کنید به صورت زیر :

DNS

برنامه نمایش اطلاعات از همه سرورهای موجود در یک حوزه ای کلمه ANY در بعد از نام حوزه استفاده کنید برای مثال در شکل زیر خروجی این فرمان را مشاهده می کنید:

DNS

نکته :

در FreeBSD ورژن 10 به بعد از فرمان driil  استفاده می شود که روش استفاده از ان مثل فرمان dig است.

 

انواع DNSسرورها

در مقالات بعدی با انواع سرور های DNS و  روشهای نصب و راه اندازی آنها آشنا میشود قبل از ان با انواع آنها به صورت مختصر آشنا می شوید، یک سری از DNSسرورهای فقط در حالت Cache کار می کنند و وظیفه انها ذخیره کردن اطلاعات پرس و جوی کاربران است و zone از خود ندارند.

نوع دیگری هم از DNS سرورها قابلیت cache نداشته و فقط در مورد حوزه هایی که در zone خود وجود دارند اطلاعات را در اختیار client ها قرار می دهند، به این نوع از Authoritative  است .

در بعضی از موارد یک سرور می تواند هر دو عمل بالا را با هم انجام دهند.

تهیه شده در مجموعه آموزش محمد عابدینی

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟
آموزش BSD با محمدعابدینی

اولین مرکز آموزش BSD  و نخستین مرکز ارائه نرم افزارهای مبتنی بر BSD در ایران

کلیه حقوق این سایت متعلق به محمد عابدینی است که در زمینه آموزش BSD فعالیت می کند.
All rights are reserved for Mohammad Abedini 2019

Search

09356757020
محمد عابدینی
کرج 
مهرشهر
Your SEO optimized title