سامانه آموزش آنلاین

مقلات آموزشی

آموزش BSD به زبان ساده

ویرایش کردن متن با Vi و EE

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

یکی از مهارت هایی که نیاز اصلی در بکارگیری سیستم عاملهای مبتنی بر BSD است مهارت ویرایش کردن فایلهاست. همه تغییرات در فایلها ذخیره می شوند، برای مثال وقتی شما قصد دارید که راه اندازی یک سرویس را در FreeBSD به صورت دایمی تغییر دهید و در زمان راه اندازی سیستم باز هم سرویس مثلا ssh شما به صورت خودکار راه اندازی شود شما نیاز به ویرایش کردن فایل /et/rc.conf دارید، این فایل دارای قواعد خاص خود در نوشتار است ولی اینکار با یک ویرایشگر متنی انجام میشود. در این بخش ما دو ویرایشگر متنی مبتنی بر خط فرمان را به شما آموزش می دهم، حال چرا خط فرمان و چرا vi ، اگر شما قصد مدیریت کردن سرورها را از راه دور داشته باشید و با سرویس ssh به سرو وصل شوید شما فقط یک خط فرمان دارید درنتیجه استفاده از خط فرمان را به صورت حرفه ای و کامل مطالعه کنید. در خصوص اینکه چرا vi باید بگم که این ویرایشگر در همه سیستم عاملهای خط فرمانی از سولاریس گرفته تا BSD وجود دارد و در خود سیستم قرار داده شده و همیشه در دسترس شماست، پس کار با این وایشگر رو کامل باید بگیرید، به دلیل قدیمی بودن هم محیط خشکی دارد و مثل ویرایشگر vim نیست.بسیاری از برنامه ها مثل chpass که برای مدیریت اطلاعات کاربران است به صورت پیش فرض از ویرایشگر vi استفاده می کند مگر اینکه شما متغییر اصلی EDITOR سیستم خود رو تغییر بدین،  ویرایشگر ee هم در FreeBSD نصب شده و در سایر BSDها مثل OpenBSD نیاز به نصب دارد. داشتن دانش استفاده از vi  بسیار مهم و ضروریست.

این فصل آخرین بخش از فرمان های پایه ایست و در قسمت های بعدی آموزش سیستم عامل FreeBSD رو شروع خواهیم کرد. با تشکر از همه خوانندگان محترمی که ما را در ادامه دادن به این مسیر یاری می کنند.

ویرایشگر VI:

در بخش روش ایجاد کردن یک فایل مختصری توضیح دادم که برای ایجاد  کردن یک فایل شما می تونید از ویرایشگرهای متنی هم استفاده کنید. اگر هیچ نام فایل رو بعد از فرمان های vi  و ee قرار بدهید و یا نام فایلی که موجود نیست رو بنویسید این فایل در شاخه موقت tmp برای شما ایجاد شده و به محض ذخیره کردن اون فایل برای شما ایجاد می شود. این تفاوت در شکل زیر نمایش داده شده است:

در خط اخر از این برنامه اعلام می کند که اسمی که انتخاب کرده اید وجود ندارد و یک نام جدید است و شما در خط شماره 1 هستید. این محیطی که مشاهده می کنید محیط ویرایشگر vi است حال یک فایلی که در آن محتوای متنی است را با استفاده از vi باز می کنید و در شکل زیر آنرا مشاهده می کنید، این فرمان رو اجرا کنید تا نتیجه انرا در شکل زیر مشاهده کنید:

همانطوری که مشاهده می کنید این فایل شامل خطوطی از متن است ، خطوط خالی با علامت ~ نمایش داده می شود. در این دو شکل تفاوت فایلهای خالی و دارای محتوا رو مشاهده کردین حال در بخش بعد با فرمانها ، روش خروج و سایر تنظیمات را توضیح می دهیم.

 

حالتهای ویرایشگر متنی:

ویرایشگر متنی vi دارای دو حالت command و edit  است، در حالت command  شما می تونید که در این حالت فرمانها رو اجرا اکنید مثل ذخیره کردن فایل خروج از برنامه و رفتن به یک خط و .... برای ورود به این حالت شما از کلید : استفاده کنید تا بعد از وارد شدن به این حالت علامت : در انتهای سمت چپ ظاهر می شود این حالت را در شکل زیر مشاهده می کنید:

برای ورود به حالت ویرایش بسته به تو ویرایشی که قصد دارید انجام دهید از I a و o استفاده کنید که هر کدام از این کلید ها و کاربرد آنرا در بخش ویرایش توضیح خواهم داد. بعد از زدن این کلید ها دیگر علامت : در زیر و در اخرین خط نمایش داده نمی شود.

 

 

برای راحتر شدن شما در تشخیص حالت ها وارد بخش فرمان با استفاده از : شوید و فرمان set showmode را به صورت زیر تایپ و Enter کنید تا در گوشه سمت راست حالت برا شما نمایش داده شود:

نکته

برای خارج شدن از حالت insert  از کلسد Esc استفاده کنید.

بعد از وارد کردن فرمان مورد نظر اگر شما در حالت فرمان باشید در سمت راست کلمه Command نمایش داده می شود و اگر در حالت ویرایش باشید کلمه insert نمایش داده می شود. البته شما می توانید تنظیمات دیگری رو هم تغییر بدهید که لیست کامل اون را با زدن فرمان set all  در بخش فرمان مشاهده می کنید، این بخش در شکل زیر نمایش داده شده است :

برای خروج از این منو کافیست که عبارت quit یا q را تایپ کنید و بعد Enter کنید تا وارد حالت اصلی برنامه vi شوید.

فرمان موجود در VI

روش خارج شدن از محیط vi

برای خارج شدن از برنامه vi باید ابتدا وارد حالت command شوید و در این بخش بسته به هدفی که دارید یکی از کلید های زیر را تایپ و اجرا کنید:

کلید x                برای خارج شدن از vi بدون اعمال تغییرات در فایل

کلید wq                 ذخیره کردن تغییرات و خارج شدن از vi.

کلید q                برای خارج شدن از برنام استفاده می شود.

کلید q!               برای خارج شدن از برنامه به صورت سریع و اعمال نشدن هر تغییر که داده اید

کلید ZZ              دقیقا همان کار فرمان wq را انجام می دهد.

رفتن به یک خط مورد نظر

در بعضی از موارد شما در حین اعمال تغییرات در فایل پیکربندی برنامه ای هستید که مقداری که در خط مورد نظر وارد کرده اید اشتباه است برای رفتن مستقیم به خط مورد نظر کافیست که در حالت فرمان بعد از کلید n عدد خط مورد نظر رو وارد کنید برای مثال برای رفتن به خط شماره 100 از یک فایلی که در برنامه vi باز کردید از فرمان زیر استفاده کنید:

:n100

بعد از اجرا این فرمان شما به خط 100 منتقل می شوید. به این نکته هم توجه داشته باشید که برای رفتن به خط اول عدد 0 برای رفتن به اخرین خط از فایل هم از $ استفاده کنید.

 

نکته :

شما می توانید با استفاده کردن از کلیدهای جهت نما در بین خطوط بالا و پایین و به چپ و راست روید.

 

وارد کردن متن

تمام کلید ها و فرمانهایی که در این بخش قرار دارند برنامه vi را وارد حالت اضافه کردن می کنند. این امر بستگی به محل مکان نمای شما یا همان Cursor دارد.

کلید i                یک متن را  بعد  از مکان نما وارد می کند تا زمانی که شما از کلید Esc برای خاتمه استفاده کنید.

کلید I             یک متن را قبل از مکان نما وارد می کند تا زمانی که شما از کلید Esc برای خاتمه استفاده کنید.

کلید a               یک متن را بعد از مکان نما اضافه می کند تا زمانی که شما از کلید Esc برای خاتمه استفاده کنید.

کلید A               یک متن را قبل  از مکان نما اضافه می کند تا زمانی که شما از کلید Esc برای خاتمه استفاده کنید.

کلید r                 هر متنی را که شما تایپ می کنید با کملات بعد از مکان نما جایگزین می شود.

کلید R                هر متنی را که شما تایپ می کنید با کملات قبل  از مکان نما جایگزین می شود.

 

پاک کردن

فرمانهای زیر به شما در پاک کردن یک کاراکتر، یک حرف ، یک خط و یا خط با شماره خاصی رو پاک می کند.

کلید x                کاراکتری که در زیر مکان نمای شما قرار دارد را پاک می کند.

کلید dw             اقدام به پاک کردن اولین کلمه ای می کند که مکان نما برروی کاراکتر آن قرار گرفته است.

کلید dd              خطی را که مکان نما در آن قرار دارد را به صورت کامل پاکی می کند.

کلید Ndd           اقدام به پاک کردن خطی می کند که با شماره N ام در فایل باشد برای مثال 5dd یعنی پاک کردن خط 5

حالت copy  و past

شما در حالت فرمان می توانید که خطی را به دلخواه به صورت کامل کپی کنید و این خط را در مکان دیگری در فایل خود دوباره قرار دهید(past). برای این کار کافیست که بر روی خط مورد نظر در حالت فرمان کلید yy را وارد کنید و در خطی که قصد دارید عمل past  را انجام دهید کلید p رو وارد کنید.

جستجو کردن در متن

برای جستجو کردن کاراکتر و یا دنباله ای از حروف در یک متن شما می توانید از فرمان های زیر استفاده کنید:

 

کلید /                بعد از وارد کردن این کلید در پایین ترین خط شما می توانید کاراکتری را که به دنبال ان هستید را وارد کنید و Enter کنید تا متن مورد نظر شما پیدا شود. این متن از بعد از مکان نمای شما جستجو می شود.

 

کلید ؟                      بعد از وارد کردن این کلید در پایین ترین خط شما می توانید کاراکتری را که به دنبال ان هستید را وارد کنید و  Enter کنید تا متن مورد نظر شما پیدا شود. این متن از قبل از مکان نمای شما جستجو می شود.

 

کلید n                شما با استفاده از کلید n می توانید به جستجوی بعدی کلمه ای که در بخش قیلی وارد کردید بپردازید و دیگر نیاز به تایپ دوباره متن نداید.

 

نمایش شماره خط

برای نمایش شماره خطی که در آن قرار دارید در زیر صفحه از کلید های :.= استفاده کنید و برای نمایش تعداد  کل خطوط از := استفاده کنید.

برای نمایش اطلاعات کاملی از تعداد کل خطوط ، خطی که شما در آن قرار دارید و نام فایل و آیا فایل شما تغییر کرده است از کلیدهای هم زمان ctrl و g استفاده کنید. کلید ctrl در حالت نمایش با کاراکتر ^ نمایش می دهند که معنی استفاده از کلید ctrl را می دهد و هر حرفی را که بعد از این کاراکتر تایپ می کنند شما باید به صورت همزمان فشار دهید. در شکل زیر شما این خلاصه نمایش اطلاعات را مشاهده می کنید:

بعد از باز کردن فایل /etc/default/rc.conf و استفاده از ^g  در خط پایینی شما اطلاعات گفته شده را مشاهده می کنید.

 

 

ویرایشگر ee

در سیستم عامل FreeBSD به صورت پیش فرض یک ویرایشگر متنی به نام ee وجود دارد. این در ویرایشگر شما به صورت خودکار در حالت ویرایش فایل را باز می کنید و تمام فرمان های موجود در بالای این برنامه برای شما نمایش داده شده است که در شکل زیر یک مثال از این برنامه را در حالت باز کردن فایل مشاهده می کنید:

برای مثال برای رفتن به بخش بالایی متن از کلید ctrl همزمان و t استفاده کنید، برای وارد شدن به بخش جستجو از کلید ctrl و y  استفاده کنید و شما می توانید از کلید های ctrl و k استفاده کنید تا خطی را پاک کنید.

 

برای خارج شدن از این برنام کافیست که کلید Esc را فشار دهید تا منوی به صورت زیر برای شما باز شود:

شما در این منوی اصلی می توانید با کلید های مکان نما حرکت به بالا و پایین لیست داشته باشید و برای خارج شدن از این منو دوباره کلید Esc را فشار دهید.

برای خارج شدن کامل از محیط ویرایش کلید اول را Enter کنید اگر فایل را تغییر نداده باشید بدون هیچ پیغامی از برنامه خارج می شود و اگر در فایل تغییری ایجاد کرده باشید پیغامی به صورت زیر برای شما نمایش داده می شود:

اگر برروی گزینه اول save changes  کلید enter را فشار دهید تغییرات ذخیره شده و از برنامه خارج می شوید و اگر گزینه no save را انتخاب کنید هیچ تغییری ذخیره نخواهد شد.

 

نکته :

ویرایشکر ee در سیستم عامل OpenBSD نصب نیست و باید آنر از طریق برنامه نصب کنید.

 


 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟
آموزش BSD با محمدعابدینی

اولین مرکز آموزش BSD  و نخستین مرکز ارائه نرم افزارهای مبتنی بر BSD در ایران

کلیه حقوق این سایت متعلق به محمد عابدینی است که در زمینه آموزش BSD فعالیت می کند.
All rights are reserved for Mohammad Abedini 2019

Search

09356757020
محمد عابدینی
کرج 
مهرشهر
Your SEO optimized title