سامانه آموزش آنلاین

مقلات آموزشی

مقالات FreeBSD

سطح دسترسی در FreeBSD

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

در یونیکس سه دسترسی پایه ای وجود دارد به نام خواندن(read) نوشتن(write) و اجرا کردن(execute)، این سه سطح دسترسی به صاحب فایل ، گروه و سایرین اعمال می شود. به اختصار حروف اول هر سطح دسترسی را برای تسهیل در نمایش در سیستم عامل برای کاربران استفاده می کنند برای مثال خواندن را با r نوشتن را با w و اجرا کردن را با x نمایش می دهند.

روش دیگر هم برای نمایش سطح دسترسی ها وجود دارد که به روش عددی معروف است، در این روش اجرا کردن معادل عدد 1 خواندن معدل عدد 4 و نوشتن معادل عدد 2 است. با استفاده از این 4 عدد سطح دسترسی اولیه 0 و سطح دسترسی کامل معدل عدد 7 است که در جدول زیر لیست کاملی از حالت های عددی و نماد های rwx را مشاهده می کنید:

 

مقدار دسترسی  نماد r w x
0 نه خواندن، نه نوشتن و نه اجرا کردن  - - - 
1 نه خواندن، نه نوشتن، اجر کردن. - - x  
2 نه خواندن، نوشتن، نه اجرا کردن - w- 
3 نه خواندن، نوشتن، اجرا کردن - w x 
4 خواندن، نه نوشتن، نه اجرا کردن  r - - 
5 خواندن ، نه نوشتن، اجرا کردن r - x  
6 خواندن ، نوشتن، اجرا نکردن r w -  
7 خواندن ، نوشن، اجرا کردن r w x  

 

همانطوری که در جدول مشاهده کردید در FreeBSD شما هم می توانید از معادل عددی استفاده کنید و هم از معادل حرفی و برای هر سه سطح کاربر، گروه و دیگران باید این معادلات را استفاده کنید.

روش مشاهده سطوح دسترسی

یکی از روش های مشاهده کردن سطح های دسترسی فایل ها و پوشه ها استفاده از سویچ –l  از فرمان ls است  البته این فرمان سطح دسترسی را در قابل rwx برای شما نمایش می دهد به صورت زیر:

% ls -l
total 530
-rw-r--r-- 1 root wheel   512 Sep 5 12:31 myfile
-rw-r--r-- 1 root wheel   512 Sep 5 12:31 otherfile
-rw-r--r-- 1 root wheel  7680 Sep 5 12:31 email.txt

 

در بالا یک مثال از خروجی فرمان ls برای شما نمایش داده شده است، اولین کاراکتر سمت راست بخش rwx نشان دهنده این موضوع است که فایل است یا پوشه، اگر فایل بود کاراکتر – نمایش داده می شود و اگر پوشه باشد d نمایش داده می شود. با توضیحات داده شده در بالا شما می توانید سطح دسترسی های نمایش داده شده را تفسیر کنید و معادل عددی آنرا بدست اورید. در بسیاری از مقالات و آموزشها از معادل عددی برای سهولت در امر تایپ استفاده می کنند بهتر است که شما هم این اعداد را به خاطر سپرده.

نکته:

سطح دسترسی اجرا کردن در شاخه ها با فایلها مقداری متفاوت است، در شاخه سطح دسترسی اجرا کردن به معنی وارد شدن به شاخه مورد نظر است، این بدان معنی است که کاربر بتواند با استفاده از فرمان CD وارد شاخه موردن نظر شود.

در شکل زیر یک ساختار نمادین از سطح دسترسی را مشاهده می کنید:

اعمال کردن سطح دسترسی

برای اعمال کردن سطح دسترسی به فایلها و شاخه از فرمان chmod  استفاده می شود، به این نکته توجه داشته باشید که هر کاربری فقط می تواند برروی فایلها و شاخه هایی که مربوط به خودش هست سطح دسترسی را تغییر دهد و کاربر root می تواند همه سطوح دسترسی برای تمام فایلها را تغییر دهد. از دو مدل مختلف شما می توانید این کار را انجام دهید، در روش اول استفاده از حالت rwx برای سه سطح مورد نظر است و در روش دوم که روشی پرکاربرد و سریع است شما از معادلهای عددی استفاده می کنید.

 

روش استفاده از سنبلها

چند قاعده برای استفاده از این روش وجود دارد، برای تعیین کردن سه سطح کاربر، گروه، و سایرین از u  برای کاربر ، g برای گروه و o برای سایرین استفاده می شود حرف a هم به معنی همه است یعنی شامل کاربر گروه و سایرین می شود، برای اضافه کردن یکی از حالت های rwx از نماد + برای حذف یکی از سطوح دسترسی از نماد -  و برای انتساب  یک سطح دسترسی از علامت = استفاده می شود به مثال زیر توجه کنید:

 

% chmod go= file.txt

 

در مثال بالا دو سطح دسترسی برای گروه و سایرین گرفته شده و این دو دسته نمی تواند در فایل file.txt دسترسی خاصی داشته باشند. به یک مثال دیگر توجه کنید:

 

% chmod go-w,a+x file.txt

در این مثال سطح دسترسی نوشتن از گروه و سایرین برروی فایل file.txt گرفته شده و به همه سطح دسترسی اجرا کردن داده شده است.

 

روش استفاده عددی

در این روش شما با استفاده از معادل عددی هر یک از سه سطح دسترسی با قرار دادن ان در یک عدد سه رقمی قبل از نام فایل و بعد از فرمان chmod می توانید سطح دسترسی را تغییر دهید. این روش ساده تر و سریع تر از روش استفاده از سنبلها است. در زیر یک مثال از این روش اعمال سطح دسترسی را مشاهده می کنید:

 

#chmod 751 file.txt

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟
آموزش BSD با محمدعابدینی

اولین مرکز آموزش BSD  و نخستین مرکز ارائه نرم افزارهای مبتنی بر BSD در ایران

کلیه حقوق این سایت متعلق به محمد عابدینی است که در زمینه آموزش BSD فعالیت می کند.
All rights are reserved for Mohammad Abedini 2019

Search

09356757020
محمد عابدینی
کرج 
مهرشهر
Your SEO optimized title